TRADISS - Technika Komputerowa
telefony: (+48) 32 757 25 71, (+48) 607 062 023, faks: (+48) 32 757 28 32, ul. Oswobodzenia 1, 40-403 Katowice
enova365
sage
telefony: (+48) 32 757 25 71, (+48) 607 062 023
ul. Oswobodzenia 1, 40-403 Katowice
O firmie Kontakt Bezpłatne prezentacje Konsultacje zdalne Mapa strony Praca

Kolektory danych

kolektory danych

Kolektor danych (terminal mobilny) to połączenie komputera przenośnego z czytnikiem kodów kreskowych. Jak każdy komputer wyposażony jest w system operacyjny oraz aplikacje użytkową (magazynową) zapewniającą szybką i bezbłędną identyfikację produktu.

Kolektory danych wykorzystywane są, począwszy od organizacji produkcji, poprzez szeroko pojętą logistykę, czyli transport i składowanie towarów , dystrybucję, zarządzanie magazynem (zamówienia, kontrola i weryfikacja zapasów, inwentaryzacja), a skończywszy na handlu hurtowym i detalicznym.

Koncentrując się na zastosowaniu kolektora danych w magazynie, znajdziemy jego zastosowanie:

 • w ewidencji materiałów, towarów, narzędzi i środków trwałych;
 • wystawianiu dokumentów magazynowych (PZ, WZ, MM, likwidacja, zwroty, odpady);
 • inwentaryzacji;
 • jako weryfikatory zapasów towarowych, ilości i cen.

Niewielkie wymiary, mała waga, wytrzymałość udarowa, wodoodporność, pyłoszczelność - sprawiają, że terminal mobilny staje się nieodłącznym wyposażeniem nowoczesnego magazynu.

Kody kreskowe w praktyce

Z dużym prawdopodobieństwem można dzisiaj założyć, że wszystkie artykuły przemysłowe produkowane do dalszej odsprzedaży mają nadany kod kreskowy. Wiele lat temu przyjęto metodę oznaczania wyrobów w sposób, który umożliwiałby bezbłędną identyfikację towarów. Kod kreskowy sam w sobie, z uwagi na jego budowę, może przenosić dużo więcej informacji niż tekst zapisany na tej samej powierzchni etykiety. Aby w pełni wykorzystać ich funkcjonalność należy przewidzieć użycie urządzeń umożliwiających odczyt oraz systemy komputerowe przetwarzające zebrane dane z takich kodów.

Jest wiele pomysłów na poprawę jakości pracy, które można zrealizować dzięki kodyfikacji kreskami, są to między innymi:

 • precyzyjny dobór elementów w produkcji,
 • usprawnienie gospodarki magazynowej poprzez dokładną identyfikację towaru,
 • przyspieszenie procesu zamówień, wydania i sprzedaży,
 • rejestracja i przetwarzanie danych wynikających z obrotu towarami,
 • skrócenie obiegu dokumentów poprzez wyeliminowanie zbędnych formularzy,
 • śledzenie drogi towaru począwszy od produkcji po odbiorcę końcowego.

Urządzenia do odczytu

Sprawność omawianych mechanizmów zależy przede wszystkim od dedykowanych urządzeń nazwanych czytnikami kodów kreskowych, które w zależności od zastosowania mogą być wbudowywane w inne specjalistyczne konstrukcje takie jak mobilne kolektory danych, zamiennie nazywane komputerami naręcznymi lub terminalami. Przy pomocy wspomnianego wyposażenia i odpowiedniego oprogramowania możemy już przystąpić do realizacji planu oszczędności czasu, papieru i zwiększenia własnych przychodów. Wachlarz kolektorów danych dostępnych na rynku jest bardzo obszerny, dlatego ważne aby dobrać odpowiedni model do profilu działalności jaką się wykonuje.

Pierwszym parametrem na jaki warto zwrócić uwagę to warunki otoczenia:

 • pomieszczenia zamknięte czy otwarte,
 • warunki pogodowe, różnice temperatur, wilgoć,
 • trudne warunki pracy, zapylenie,
 • czy użytkownik będzie wykonywał pracę wymagającą obu rąk,
 • odległość odczytu,
 • czas pracy, ilość odczytów na minutę, częstotliwość skanowania w ciągu doby,
 • komunikacja z systemem poprzez interfejsy: Wifi lub Bluetooth, bądź połączenie kablowe (USB, RS232).

Oprogramowanie

System komputerowy gwarantuje odpowiednie przetwarzanie danych według potrzeb i charakteru działalności. Jeśli w tym elemencie nie będzie spójności zabraknie właściwych scenariuszy postępowania, wówczas kody kreskowe nie wniosą poprawy wydajności do naszej pracy. Dlatego skupiamy się na tym, aby zaproponować Państwu kompleksowe mechanizmy z dużym naciskiem na funkcjonalność oprogramowania.

Przygotowaliśmy niestandardowe jak dotąd rozwiązanie dla kodów kreskowych, które rozszerza ich zastosowanie w firmie. Zaistniało ono jako dodatek w postaci raportów uruchamianych z programu handlowego Systemu Sage Symfonia oraz Systemu Sage Symfonia ERP. Główną jego cechą jest zwiększenie liczby kodów kreskowych dla tej samej kartoteki towarowej i użycie ich do współpracy z mobilnymi urządzeniami jakimi są kolektory danych.

Schemat przykładowego wdrożenia kolektora danych Schemat przykładowego wdrożenia z obsługą zleceń/zamówień klienta

Programy DEMO
wersje demonstracyjne
enova365 - zmiany w przepisach kadrowych i podatkowych w 2016 rokuenova365Kolektory danych - mobilny terminal magazynowycztery twarze enova365Wysyłaj i odbieraj e-dokumenty przez serwis miedzyfirmami.pl
 
© 2000-2019 Tradiss       Informacje o witrynie       Archiwum       Projekt UE       Mapa strony       www.sage.com.pl       www.enova.pl       www.saldeosmart.pl       realizacja InfraNet.pl