TRADISS - Technika Komputerowa
telefony: (+48) 32 757 25 71, (+48) 607 062 023, faks: (+48) 32 757 28 32, ul. Oswobodzenia 1, 40-403 Katowice
enova365
sage
telefony: (+48) 32 757 25 71, (+48) 607 062 023
ul. Oswobodzenia 1, 40-403 Katowice
O firmie Kontakt Bezpłatne prezentacje Konsultacje zdalne Mapa strony Praca

Leki refundowane a sprawa rabatów

Pismo autorstwa dra farmacji Stanisława Piechuli, Prezesa Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej:

"W związku z coraz większym chaosem i różnym postępowaniem hurtowni w sprawie rabatowania zakupu leków refundowanych, ZALECAM Państwu daleko idącą ostrożność, gdyż obecnie konsekwencje łamania ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym w wersji obowiązującej od 29.09.2007r. może mieć BARDZO POWAŻNE konsekwencje !

Intencja ustawodawcy zmierzała do całkowitego zlikwidowania rabatów na leki refundowane, co można doczytać w uzasadnieniach proponowanych zmian do ustawy, jednak w wyniku poprawek wprowadzanych w dalszym toku legislacji, uchwalono niejasne i dyskusyjne zapisy, obecnie różnie interpretowane.

Hurtownie same nie wiedzą jak teraz postępować, gdyż chcą pozostawić aptekom uzyskiwane korzyści za współpracę (co wiem z rozmów z niektórymi hurtowniami), jednak poszukują bezpiecznego i legalnego sposobu, który by nie narażał hurtowni i aptek na BARDZO POWAŻNE sankcje.

Analizując różne opinie prawne uważam, że w obecnej niejasnej sytuacji prawnej NAJBEZPIECZNIEJSZY SPOSÓB współpracy aptek z hurtowniami w zakresie zakupu leków refundowanych polega na zakupie tych leków w cenie obniżonej (równej dla wszystkich aptek).

TUTAJ WAŻNA UWAGA ! Ceny detaliczne w aptece dla pacjenta na leki refundowane są ustalonymi i stałymi cenami maksymalnymi i obecnie nie obowiązuje aptek żadna marża czy tabela marż degresywnych, tak więc apteka zawsze może sprzedawać te leki w maksymalnej cenie ustalonej w obowiązujących wykazach, niezależnie od ceny zakupu !

Sankcje za błędną interpretację ustawy mogą być BARDZO DOTKLIWE i poza zapisem o pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do lat 5, mogą się Państwo narazić na konieczność zwrotu na rzecz Skarbu Państwa wszystkich rabatów na leki refundowane uzyskiwanych bezpośrednio lub pośrednio do tyłu za cały ten okres, a dodatkowo może nawet na znaczące kary finansowe.

Z uwagi na powyższe, do czasu uzyskania pewnej interpretacji (o którą występujemy), zalecam stosowanie we współpracy z hurtowniami opisanej powyżej metody, która nie powinna być kwestionowana.

Przestrzegając Państwa przed stosowaniem innych niepewnych metod uzyskiwania gratyfikacji za zakup leków refundowanych zachęcam, by ulegając namowom hurtowni na inne rodzaje współpracy, zażądać zobowiązania pokrycia przez hurtownię wszelkich strat, które mogliby Państwo ponieść, gdyby propozycja danej hurtowni okazała się łamaniem nowych zapisów prawa.

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Stanisław Piechula"

Programy DEMO
wersje demonstracyjne
enova365 - zmiany w przepisach kadrowych i podatkowych w 2016 rokuenova365Kolektory danych - mobilny terminal magazynowycztery twarze enova365Wysyłaj i odbieraj e-dokumenty przez serwis miedzyfirmami.pl
 
© 2000-2020 Tradiss       Informacje o witrynie       Archiwum       Projekt UE       Mapa strony       www.sage.com.pl       www.enova.pl       www.saldeosmart.pl       realizacja InfraNet.pl